آدرس: تهران - خيابان جنت آباد جنوبی - كوچه ریاحی- پلاك 55 - واحد 1- دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران. تلفن: 44617615 فكس: 44466450 ايميل: i n f o @ i r h i s t o r y .ir
شنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
  
      
 
 جستجو  
 عضویت در خبرنامه  - لغو
  
 
     مناظره:  
 
 
سلیمی‌نمین: دولت نگاه خوش‌باورانه به غرب دارد/عباس عبدی: اهمیت برجام به مراتب از پذیر
  تاريخ: شنبه ۲۸ دي ۱۳۹۸
نام نویسنده:
 
    عباس عبدی و عباس سلیمی‌نمین تحلیگران مسائل سیاسی با حضور در برنامه تلویزیونی "بدون توقف" با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی به بررسی نقش مجلس و تضارب آراء در آن پرداختند.
براساس این گزارش، عباس عبدی در ابتدا با بیان اینکه تصویب برجام در مجلس فرآیندی سوری بود، گفت: در آن برهه زمانی مجلس شورای اسلامی در مقامی قرار نداشت که بتواند برجام را تصویب نکند و به اعتقاد برخی‌ها رأی مجلس در خصوص برجام نیز بسیار ضروری نبود، از سوی دیگر شورای نگهبان با وجود عدم مطابقت برجام با قانون اساسی و شرع آن را تأیید کرد که این امر نیز حاکی از عدم توانایی این شورا برای رد برجام دارد.
وی، پذیرش و تصویب برجام را تصمیم نظام دانست و افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون دو تصمیم‌گیری مهم در کشور شامل پذیرش قطعنامه 598 و دیگری برجام در کشور روی داده است و تصویب برجام نیز تصمیم کلانی در مملکت بود که تنها، رهبر معظم انقلاب قادر به تصمیم‌گیری درباره آن بودند.
این فعال رسانه با اشاره به اینکه برجام یک معاهده نبود؛ بلکه تنها یک توافقنامه بود، تصریح کرد: برای پذیرش یک توافق‌نامه نیازی به تأیید مجلس وجود نداشت و مجلس تنها از طریق کمیسیون امنیت ملی می‌توانست در این زمینه مشارکت کند.
عبدی با بیان اینکه اهمیت برجام به مراتب از پذیرش قطعنامه 598 بیشتر بود، گفت: قطعا پذیرش این امر مهم در اختیار مقام معظم رهبری بوده است و اهمیت برجام نیز در نقضی است که پس از آن به وجود آمد و ایران بود که روح برجام را رد کرد.
وی، پذیرش دو‌جانبه ایران و نظام بین‌الملل را معنای روشن برجام دانست و افزود: غیرشفاف سخن گفتن درباره موضوعات مهم کشور ناشی از بزرگ شدن در سیستمی است که انسان‌ها را وادار به عدم شفافیت‌سازی می‌کند.
همچنین عباس سلیمی‌نمین تحلیلگر مسائل سیاسی نیز در این برنامه در واکنش به تصمیم‌گیری نظام در خصوص برجام اظهار داشت: سیاست نظام در آن بُرهه از زمان حاکی بر این اصل بود تا با مذاکره، تحریم‌ها را از دوش ملت بردارد و سیاست کلان نظام کشور شامل رؤسای سه قوه و در رأس آنان، مقام معظم رهبری بر پذیرش این توافق‌نامه استوار بود.
وی با بیان اینکه ورود به عرصه مذاکره برای تحریم‌ها قبل از روی کار آمدن دولت فعلی آغاز شده بود، گفت: دولت فعلی کشور با بهره‌گیری از این فضا، تمام بخش‌های مختلف کشور را درگیر این موضوع کرد و حال جامعه است که باید درباره عملکرد مثبت و یا منفی دولت در این حوزه قضاوت کند.
تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که دولت در بحث برجام خوشبینانه عمل کرده است و در این مسیر، ضمانت‌های قابل پیگیری را از سوی آمریکا دریافت نکرده است که این موضوع نشان از دیدگاه خوش‌باورانه دولت نسبت به غرب می‌باشد.
سلیمی‌نمین با اشاره به اینکه تیم مذاکره‌کننده در حوزه برجام باید تشکیل شده از کارشناسان باشد، گفت: وجود برادر رئیس‌جمهور در تیم مذاکره‌کننده، نه جنبه کارشناسی داشت و نه حتی ایشان به زبان انگلیسی تسلط داشتند و تنها حکم عامل فشار بودند، البته توجیه صورت گرفته در خصوص حضور ایشان حاکی از این موضوع بود که نتایج مذاکرات را به زبان سُرخه‌ای به رئیس‌جمهور منتقل کنند.
این فعال رسانه‌ای ادامه داد: تمایل دولت بر این وجه بود که این مذاکرات هرچه سریع‌تر به توافق برسد تا از آن به‌عنوان برگ برنده استفاده کند که نتیجه این امر سبب ضعیف شدن تیم کارشناسی مذاکره‌کنندگان بود، البته در این مسیر عوامل بسیاری دخیل بودند و رهبر معظم انقلاب در این مسیر برا اساس واقعیت‌ها عمل کرده است.
سلیمی‌نمین خاطرنشان کرد: فعل و انفعالات کنونی دشمن نشان از حرکت رو به جلو و پیشرفت ایران در عرصه‌های مختلف دارد که رسانه‌های خود را به تب و تاب انداخته‌اند تا تحریکات فراوانی را در زمینه‌های مختلف ایران ایجاد کنند.
انتهای پیام/

 
     
 
 
      ديدگاهها:  
 

پست الکترونيک:حروف عکس را با رعایت بزرگ و کوچکی حروف تایپ کنید

 
بازگشت

 


info[at]irHistory.ir Copyright All right Reserved