آدرس: تهران - خيابان جنت آباد جنوبی - كوچه ریاحی- پلاك 55 - واحد 1- دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران. تلفن: 44617615 فكس: 44466450 ايميل: i n f o @ i r h i s t o r y .ir
شنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
  
      
 
 جستجو  
 عضویت در خبرنامه  - لغو
  
 
     مناظره:  
 
 
سلیمی‌نمین: احزاب نتوانسته‌اند تعامل مناسبی با مجلس داشته باشند/ عبدی: باید با تزریق
  تاريخ: چهارشنبه ۲۵ دي ۱۳۹۸
نام نویسنده:
 
    ابتدا سلیمی‌نمین تحلیلگر مسائل سیاسی درباره ارزیابی‌اش از فضای سیاسی و انتخاباتی جامعه در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: فعالیت چشمگیر احزاب، گروه‌ها و جریانات مختلف در حوزه انتخابات مجلس حاکی از نقش تعیین‌کننده این انتخابات در سرنوشت کشور است، چراکه شاهد سرمایه‌گذاری مادی و معنوی بسیاری از نخبگان و صاحب‌نظران علمی و سیاسی کشور در این عرصه هستیم که با ظهور نتایج و آثار این سرمایه‌گذاری‌ها، فضای کشور نیز انتخاباتی خواهد شد.
عباس عبدی فعال سیاسی نیز در ادامه این برنامه با اشاره به مسائل و مشکلات گسترده‌ کشور و عدم توانایی مجلس و سایر نهادها برای حل این موضوعات، گفت: در حال حاضر سیاست خارجی ایران در سطح کلان و خُرد به‌شدت دچار بحران است و رفع چالش‌های آن به‌راحتی امکان‌پذیر نمی‌باشد، برای مثال این بحران سیاسی ممکن است نقاط قوت و مشترک اقتصادی و سیاسی ایران با کشور عراق را به نقطه ضعفی بزرگ برای ایران تبدیل کند.
وی افزود: از سوی دیگر سیاست اقتصادی نادرست و وابستگی عظیم ایران به منابع نفتی برای جبران هزینه‌ها، موضوع بودجه را بسیار حساس کرده و این در حالی است که دولت و مجلس به‌دلیل وضعیت مبهم اقتصادی، قادر به رفع مشکلات اقتصادی کشور نمی‌باشند.
این فعال سیاسی با انتقاد نسبت به اینکه در ایران، جریان سیاسی خاصی وجود ندارد، فقدان سیاست داخلی را یکی دیگر از مشکلات عمده کشور دانست و افزود: به‌طور کلی انتخابات در اکثر کشورها یک فرآیند مستمر است که نمایندگان باید روزانه در عرصه کشور حضور داشته باشند.
عبدی ادامه داد: متأسفانه نیروهای سیاسی با مواضع مشخص و سیاست به‌معنای دقیق کلمه در ایران وجود ندارد و این موضوعات فراتر از مسئله انتخابات است که بحران‌ها و مسائل متعدد کشور سبب شده تا مجلس، کارآیی لازم در سطح ملی را نداشته باشد و نمایندگان تنها قادر به تصمیم‌گیری در سطح محلی باشند.
وی با تأکید به اینکه از دیدگاه کنش‌گری باید با تزریق امید به جامعه، مردم را به انتخابات دعوت کرد، گفت: تحلیلگر به‌خلاف کنشگر، وظیفه دارد که تمام واقعیات جامعه را بیان کند، لذا بر این اساس باید گفت که مجلس آینده فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی به‌دلیل محدودیت در اختیارات و تأیید صلاحیت نامزدها دارای ابزار کافی برای مقابله با مسائل و مشکلات کشور در حوزه‌های مختلف اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی نمی‌باشد، زیرا به‌صورت کلی شاهد هستیم که تصمیم‌گیری‌ها در حال حاضر روانه سران قوا شده است، برای مثال در ایران اگر تیم فوتبالی دارای بهترین بازیکنان باشد، به‌دلیل قواعد و واقعیت، داوری در ایران نمی‌تواند بازی خوبی را از خود به نمایش بگذارد.
سلیمی‌نمین در پاسخ به این سؤال که آیا هم‌اکنون فضا و زمینه برای اقدامات مجلس سنگلاخی است، گفت: قطعاً مجلس به‌عنوان رکن اساسی در کشور در درون و برون خود دارای آفاتی است و احزاب نیز تاکنون نتوانسته‌اند تعامل و مسئولیت‌‌پذیری مناسبی را با مجلس داشته باشند. از سوی دیگر سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در انتخابات مجلس از سوی نخبگان حاکی از این موضوع دارد که مجلس هنوز در نظر نخبگان، جریان‌ها و صاحب‌نظران به‌عنوان کانون قدرت شناخته می‌شود.
وی اضافه کرد: برای مثال در حوزه سیاست بین‌الملل مسائل به‌گونه‌ای ترسیم شده است که نقش و قدرت اثرگذار مجلس را زیر سؤال برده، در حالی که وقتی ایران به‌عنوان یک قدرت و نیروی تعیین‌کننده در منطقه عمل می‌کند، باید انتظار اقدامات جبهه مقابل را هم داشته باشد.
تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه جریانات سیاسی پس از کسب موقعیت‌های مختلف ایران در کشور عراق، تبلیغاتی منفی را با این مضمون که "از سرمایه مردم ایران برای کسب این موقعیت استفاده شده است" به‌راه انداختند، گفت: حال که موقعیت ایران در عراق به مخاطره افتاده است، سخن از نابودی بازار اقتصادی 20میلیاردی ایران در عراق می‌کنند، در همین راستا وجود چنین نظرات مختلفی بیانگر این است که ایران با وجود سیاست‌مداران کارآمد در حوزه بین‌الملل خوب عمل کرده است و توانسته {دولت‌های }عراق را به‌عنوان دشمن تاریخی به یک فرصت برای خود تبدیل کند که در حال حاضر آمریکا و اسرائیل نیز در صدد ضربه زدن به این روابط خارجی ایران هستند.
انتهای پیام/+

 
     
 
 
      ديدگاهها:  
 

پست الکترونيک:حروف عکس را با رعایت بزرگ و کوچکی حروف تایپ کنید

 
بازگشت

 


info[at]irHistory.ir Copyright All right Reserved